Safra KesesiSafra Kesesi, Karaciğerden salgılanan safranın karaciğerin alt kısmında toplandığı torba şeklindeki bir organdır. Aynı zamanda safra için depo görevini yapan ve safrayı daha koyu hale getiren bir organdır. Şekli yönünden armuda benzeyen safra kesesi karaciğerin alt yüzündeki çukurda yer almaktadır. Safra kesesinin kalın uçları önce ve aşağıda bulunmaktadır. Uzunluğu 8 ile 12 santim arasında genişliği ise 4 ile 5 santim arasındadır. Sağlam ve genişleme kabiliyeti fazla olan bir organ olduğu için bazı durumlarda patlamadan 200-25. cm3 kadar sıvı alabilmektedir. Üç parçası olan safra kesesinin altta ve önde bulunan kalın ve geniş ucuna kesetepesi denmektedir. Aynı zamanda üst kısmına kesegövdesi, yukarıda ve arkada bulunan dar kısmına ise keseboynu denmektedir. İnsanlarda safra kesesi duvarının kas tabakası zayıf ve incedir. Bu sebeple kaslar yaptıkları hareketlerle kesede bulunan safrayı tam anlamıyla boşaltamamaktadır.

Safra kesesinin görevi safrayı depo etmektir. Safra tuzları, bilirübin, kolesterin gibi maddeler genellikle kese duvarından emilmezler. Bu nedenle kesedeki safranın koyuluğu artmaktadır.Yemek sırasında yağ, hidroklorik asit, peptonlar, yumurta sarısı gibi maddeler sebebiyle onikiparmak bağırsağı mukozasından kolesistokinin çıkarak kesenin kasılmasını sağlamaktadır. Kese kasıldıktan sonra safra kesesinde depolanmış safra bağırsağa boşalır. Böylece sindirim için lazım olan kafi miktarda safra bulunmuş olur. Safra kesesi aynı zamanda safra yollarının iltihaplarını da düzenlemektedir.

 


Safra kesesi iltihapları vardır. Bu safra kesesi iltihapları had ve müzmin olabilirler
Safra Kesesi

Had safra kesesi iltihaplarının en çok görülen nedeni safra kesesi ağzının tıkanmasıdır. Bu tıkanma genellikle safra taşı sebebiyle olmaktadır. Safra kesesinin ağzının tıkanmasının yanında mide ülserleri, lenf bezi büyümeleri, tümörler de tıkanma sebeplerinden bazılarıdır. Safra kesesinin ağzı tıkandıkça kese içindeki basınç artmaktadır. Bu sebeple de kese duvarına gelmesi gerektiğinden daha az kan gelmektedir. Bu kan az geldiğinde kişinin iltihap, doku ölümü ve kangren  hastalığı olma ihtimali yüksektir. Safra kesesi içinde ki safra tuzlarının artması had kolesistite yol açmaktadır. Kansız, hasarlı ve hayatiyeti kaybolmuş bir safra kesesi  mikropların yerleşmesi için müsait bir ortam oluşturur. Safra kesesi iltihabının en önemli belirtisi karnın sağ üstünde şiddetli ve devamlı olan ağrıdır. 

Bu ağrı kişi nefes aldığında daha da şiddetlenir. Aynı zamanda safra kesesi iltihabı olan kişilerde bulantı, kusma ve yüksek ateş vardır. Had safra kesesi iltihapları genellikle 40 yaşını geçmiş, şişman ve çok doğum yapmış kadınlarda gözlenir. Müzmin safra kesesi iltihabı had iltihaplar iyileştikten sonra, kesede bıraktıkları hasarların husûle getirdiği klinik bir tablodur. Müzmin safra kesesi iltihaplarında genellikle safra taşı bulunmaktadır. Müzmin safra kesesi iltihabında mide ve bağırsak bozuklukları görülür. Geğirmek, gastrit, iştahsızlık, kanser, karaciğer hastalıkları, karın ağrısı, onikiparmak bağırsağı ülseri, safra taşları ve şişmanlık safra kesesi hastalıklarının belirtilerindendir. 
Safra kesesi için şifalı bitkiler vardır. bunlar katırtırnağı, lahana ve şeftalidir.

Yayınlanma Tarihi : 05.11.2013 18:02:02

Safra Kesesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Safra Kesesi"

Ayse

Cevap Sayısı: 1
Ümit Sahbaz ne kullandınız. Nasıl kullandınız. Bilgi verir misiniz

2017-10-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

şule yazıcı

Cevap Sayısı: 0
ultrosonda 2,5 mm polip görüldü. 3 kez 6 aylık aralarla çekildi aynı boyutta En son çeken radyolog bunun polip olmadığını safra kesemin kum saati şeklinde olduğunu söyledi.Çok gaz ve hazımsızlık var ne yapmam gerek tşk

2016-04-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

A.AYDIN

Cevap Sayısı: 1
Arkadaşlar bende karnımın sağ tarafından başlayıp göbek üstündeki boşluğa gelen ve zamanla bulantıya dönüşen bir ağrı ile hastaneye gittim sabaha kadar acilde serum verdiler ağrı geçmedi. Sonra kan, film aldılar bir şey yok. Sonra ultrason çektiler safra kesesinde iltihap veya çamur var dediler. Antibiyotik ve ağrı kesici verdiler. Daha sonra Lokman Hekimden Keten Tohumu Yağı ile Gilaburu suyu verdiler şimdi iyiyim. Herkese acil şifalar dilerim.

2016-02-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

ümit sahbaz

Cevap Sayısı: 10
ben bir madde kullanarak 4 gün içerisinde 7 tane taş düşürdüm allah razı olsun arkadaşdan adeta yeniden doğdum.Sırtımdaki ağrıdan ve şişkilikten ve mide yanmasından kurtuldum.

2016-02-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hakan Dertsiz

Cevap Sayısı: 0
slm arkdaslar almanyada yasiyorum bir senede .8sefer granp girer gibi bir sanci yaklardi doktura giderdim.idral talihi kann,ultrasyon emar akliniza ne gelirse yaparlardi birsey cikmazdi,ve turkiyede ayni tedaviyi gordum hic birsey cikmadi.bu hafta yine ayni agrilarla gittim agrilari kesemediler morfin bile kesmedi .doktur tahmin uzeri safra kesesinde gizli tas var dedi ameliyat etti sukur rahatladim .bundan sonra yiyeceklere dikat ederek yasamaya devam .zamaninda yiyecekleri cok secerdim demeki lahana yemek lazimmis:))

2015-11-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

d birer

Cevap Sayısı: 0
Ben de dün safra kesesi ameliyatı oldum ama sağ kaburgamın hemen altındaki şişlik hissi ve nefes almamı kısıtlayan ağrı normal midir

2015-05-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

derya

Cevap Sayısı: 1
Doktorum safra kesemde sarılık gördü. Sanırım iltihaplanmaya sebep olan bir durum var.Peki safra kesesindeki bu durumlar ağızda devamlı bir kokuya sebep olabilir mi? Ağızda sürekli olan bir tat ile birlikte.

2014-11-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tamay

Cevap Sayısı: 0
bitkisel kürleri de çok iyi gelir deneyin

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

muzaffer

Cevap Sayısı: 2
ilk ağrılarım başladığında(karnım şişti nefes alamıyordum belimdeki kemikler sızlıyordu zor yürüyordum doktora gittim muayenesini yaptı birşey bulamadı (karın bölgeme bastırdı ağrılar yoktu)ertesi gün gündüz gittiğim doktorda (genel cerrahi)ultrasyonda çıktı safra kesemde taşlar oluşmuş iltahaplanma varmış 2 adet antibiyotk verdi 1 adet karın ağrısı için ilaç verdi idrarın çay rengi gibi olursa acilen gel dedi 3.gün oldu ağrılarım hafifledi

2013-10-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

seray

Cevap Sayısı: 1
safra kesemde sorun var doktor ameliyat olmalısın dedi bunun ameliyatsız bir çözümü yok mu ameliyat olmaktan çok korkuyorum

2013-07-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

ergünçınar

Cevap Sayısı: 2
arkadaşlar safrak
esemde taş oluşmuş bu taşları bitkisel ilaçlarla düşürme imkanı varmı bilen varsa yardımcı olsun iyi günler

2013-07-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Baki

Cevap Sayısı: 1
hocam safra kesemdeki taşları en kolay nasıl düşüre bilirim

2013-06-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

plat

Cevap Sayısı: 0
safra kesemde iltihap çıkmış

2013-04-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kerim

Cevap Sayısı: 0
bilgileriniz için teşekkürler benim safra kesemde problem var bakalım

2012-02-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 1
Safra Kesesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Safra Kesesi konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

safra kesesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018