Safra Kesesi PolipleriSafra kesesi polipleri, safra kesesindeki iyi huylu tümörlerdir. Safra kesesi karaciğerin altında yer alan, kaslı bir yapısı olan ve karaciğerden gelen safranı depolandığı armut biçiminde bir organdır. Safrada bulunan maddelerde olan kimyasal farklılıklar, miktarında olan fazlalıklar safra kesesinin düzenini bozmaktadır. Sadra kesesi hastalıkları içinde yer alan polipler dikkatle takip edilmesi gereken oluşumlardır. İnsanlar yaşamları boyunca % 4-7 oranında safra keselerinde poliplerle karşılaşabilir. Genellikle bir şikayet üzerine yapılan karın ultrasonografisi ya da genel tarama sırasında tespit edilirler. Laparoskopik yöntem kullanılarak yapılan ameliyatlarda yapılan patolojik incelemelerde % 2-12 oranında safra polibi belirlenir. 

Safra kesesi polipleri için risk faktörleri nedir?

  • Doğumsal polipler
  • Hepatit B hastalığı
  • 60 yaşın üstündeki kişiler
  • Safra taşlarının olması
  • Poliplerin çapının 6 mm den fazla olması, sesil ve tek olması
  • Primer sklerozan kolanjit

Safra kesesinde görülen polipler nelerdir?

Safra kesesinde görülen polipler kötü huylu ya da iyi huylu olabilir. İyi huylu olanlar daha sık görülmektedir. Lipom, kolesterol, papiller, epitelyal, heterotropik, adenomatöz iyi huylu polipler arasındadır. Kolesterol polipleri safra kesesinde görülen poliplerin % 60 ını oluşturur. Kolesterol birikimi nedeniyle oluşur. Pankreatit ve safra yolu tıkanıklıklarına sebep olabilirler. Adenomlar poliplerin % 25 ini oluşturur. Diğer polipler arasında iltihabi polipler, safra kesesi kanserleri sayılabilir. Kötü huylu olan polipler arasında müsinöz kistadenom, adenoakantoma, skuamöz hücreli karsinom sayılabilir.

Safra Kesesi Polipleri

  

Safra kesesi polipleri teşhisi nasıl yapılır?

Polipler genelde belirti vermeden gelişme gösterirler. Belirti verenler ise sıklıkla gıdalara tahammülsüzlük, hazımsızlık, karın şişkinliği, karın sağ üst bölümünde ağrı, kusma, bulantı, sarılık gibi semptomlar verirler. Teşhis için ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve ilaçlı film tetkikleri yapılır. Poliplerin iyi ya da kötü huylu olması çaplarının belirlenmesi, şekillerinde olan düzensizlikler ile belirlenmeye çalışılır. Yüksek çözünürlüklü ultrasonografi ile daha iyi sonuçlar alınabilir. Bilgisayarlı tomografi çapı  mm den küçük olan polipleri belirleyebilir.

Safra kesesi polipleri nasıl tedavi edilir?

Ameliyat sonrasında patolojik inceleme yapılan poliplerin % 1-20 oranında kanserleşme riski saptanmıştır. Kanser riski olan adenomların çağı 12 mm den daha fazladır. Poliplerin çapları büyüdükçe kanser riski artmaktadır. Bu yüzden polipler genellikle 3 ayda bir takip edilmeli, tedavileri ihmal edilmemelidir. Uygulanacak tedavi poliplerin çapı 10 mm üstüne çıktığında, çok sayıda olması halinde safra kesesinin laparoskopik yöntem kullanılarak alınması yönündedir. Bu safra kesesi kanserinin gelişmesini önleyecektir. Yapılan ameliyatlarda sadece polipler değil, safra kesesinin tamamı alınmaktadır. Safra kesesinin olmaması vücut için çok önemli değildir. Onun yaptığı görevi vücudun kendisi absorbe edebilir. Sadece ameliyat sonrası hastaların 1-2 ay yağlı gıdalardan uzak durması gerekir. Hastalar bir süre mide sorunları, ishal ve karın ağrıları yaşayabilirler. Ameliyatın riskli olması durumunda, belli periyotlarla takip edilecek  olan poliplerin gelişimi izlenir.

Yayınlanma Tarihi : 08.02.2014 03:51:40

Safra Kesesi Polipleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Safra Kesesi Polipleri"

Mehmet Özcan

Cevap Sayısı: 0
Ultrason raporumda 6mm ve birkaç adet safrakesesi polip olduğu yazıyor...Doktorum ameliyat önermedi URSAKTİVE diye bir ilacı 3 ay kullanmamı istedi ve durumu izleyeceğini söyledi...Ancak okuduğum birçok yorumda ise polip sayısı birden fazla olduğunda ameliyat edilmesi yönünde olduğudur..Konuyla ilgili bilgilendirirseniz çok minnetkar kalırım..

2018-05-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayse

Cevap Sayısı: 0
Benim zafranda polip 1tane bide camur var ne yapmalıyım üstelik herzaman hafif bir sancı var

2017-11-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ayse

Cevap Sayısı: 0
Sevilay hn şikayetiniz neydi? Ultrason cekildiniz

2017-09-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sevilay kaya

Cevap Sayısı: 0
Bende safrakesesinde polip var ucdane 65m ne yapmalim

2017-08-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

meryem yeşil

Cevap Sayısı: 0
19 yaşında ki oğlumda safra kesesi lümeninde 8mm lik polip mevcutolduğu tespit edidi intestinal anslar sıvı içerik ile distandidur tanısı konuldu.ne önerirsiniz.saygılar

2016-08-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

muhammet

Cevap Sayısı: 0
ben 4 adet ultrason çektirdim ilk çekilende taş var dediler ikinci çekilen bundan 4, 5 gün sonra idi çamur ve duvar kalınlaşması var dediler ilaç verdiler 2 ay sonra 3. çekilende 5.6 mm duvar kalınlaşması var dediler aynı ultrason sonucunu başka bir doktora gösterdim iltihaplanma bu senin yaşında biri için normal değil dediler sonra gastroentreloji doktoru ultrasonla baktı polip taşların var dedi emar çekildim emar sonucunda herhangi birşey çıkmadı dediler ben napcamı şaşırdım 23 yaşındayım

2016-07-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

meryem usta

Cevap Sayısı: 0
bende de apandis teşhisi ile ortaya çıktı safranda polip var dediler ben korkuyorum kansere dönüşür mü?

2015-01-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayla buhara

Cevap Sayısı: 0
SAFRA KESESİ POLİPLERİ KENDİĞİNDEN YOK OLABİLİYOR MU?
Sema Haliloğlu adlı hanımefendi polibi olduğunu ve bunun takib edildiğini, daha sonra gittiğinde de böyle bir yok dendiğini yazmış. Bende de 2.mm capında bir polip 15 gün önce tesbit edildi. Takibe alındı. Bilgi alabilir miyim. Teşekkürler.

2014-11-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

sema haliloğlu

Cevap Sayısı: 1
Safra kesemde polib vardı takip ediliyordu daha sonra gittiğimde yokdediler öyle birşey olabilirmi

2014-06-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

safra kesesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018